Kedves (?) Utasunk!
Szeretettel köszöntünk a blogon és idei kiruccanásunk alkalmából (jó előre...)
Az első posztban (amely sorrendben a második) ismerkedjünk meg azzal az országgal, melyet meglátogatni (és jó eséllyel leamortizálni) készülünk.
Mit is kell tudni Egyiptomról? Az ország a Sinai félszigeten ill. attól keletre csücsül, Ázsia és Afrika határában, benyúlva ide-oda. Balról Líbiával határos (igen, azzal az országgal, ahol a Líbek laknak) jobbról Izraellel lentről pedig Szudánnal (legalábbis jelenleg, mivel ott éppen szétszakadni készül). Meg persze két tenger, a földközi és a vörös. Az egyik nevével ellentétben kék, a másik elnevezés pedig tényleg helyt álló: földrészek között van.
Node ennyit elég a fekvésről, nézzük az ország eddigi történelmét. Az egész a Nílussal (leánykori nevén Hapi) kezdődött, mivel néha kiáradt és remekül meg lehetett élni itt a földből. Az itt pikk-pakk megalakult két civilizáció, Alsó- és Felső-Egyiptom. Mivel akkoriban még a nagy koponyák is bukásra álltak földrajzból, (vagy nem volt kéznél iránytű) így pont fordítva nevezték el őket, mint kellet volna. De végülis mindegy, egy Ménész nevű pasas egy tollvonással (vagy pár fegyveres cimbora segítségével) egyesítette őket Egyiptom álnéven. A hiányos földrajz tudás, meg a rajzolunk-ahelyett-hogy-írnánk mentalitás ellenére az ország az ókor legfejlettebb civilizációja volt. Sokmindent építettek - ezekről majd egy jövőbeli poszt fog megemlékezni, minta hogy a fáraó barátaink ténykedéséről -is köztük az ókori világ két nagy csodáját is - nagyra is nőttek, sokasodtak, ahogy azt szokták mondani, azonban a sasorrú "barátaikkal" - tudjátok, akik szerettek talpig páncélban fel-alá masírozni - benézték a viszonyt, mert a kezdeti smúzolás után olyan provinciát csináltak az országból, hogy csak úgy nyekkent.
Innen egyenes út vezetett le a lejtőn. Előbb leléptek a zsidók - hogy Mózes miért tartotta égőnek a vörös tenger partján végigmenni azt ne firtassuk - majd egyre több keresztény lett - őket nemes egyszerűséggel koptnak hívjuk - majd 640-re jöttek mindezek tetejébe az arabok. Mármint fegyverestül be az országba. Innentől kezdve csak balhé volt balhé hátán addig, amíg a Tunéziai (!!!) illetőségű Fatimidák nem jöttek rendet csinálni a X. században. Persze ezután sem állt meg a mókuskerék: előbb jöttek a keresztények valami hagymázas szentföldes megmentő akcióval, utána az oszmánok (alias törökök) a XIV. században, osztán a XVI. ban pedig egy alacsony, igencsak komplexusos francia muksó, aki még a nagy melegben is zsebre dugott kézzel kommandírozta a cimboráit. Ezután egy sportrajongó basa került trónra, aki egyből felvette kedvence nevét (Muhammad Ali) aki kivágta a törököket, hogy csak úgy nyekkent. Később, az 1870-es években az ország elkészítette a szuezi csatornát, amivel egyfelől nagy bizniszt csinált, azonban egyúttal az európai nagyhatalmak számára egy ordas nagy célkeresztet festett önnön homlokára. Jöttek is az angolok - mit sem törődve, hogy csak mentatea van - és sutyiban átvették az ország gazdasági irányítását. Teljes függetlenséget csak a II. világháború után tudott elérni, amikoris 1952-ben I. Faruk királyt édes fia egy katonai puccs keretében fenéken billentette. 1958-ban Szíriával összefogva Egyesült Arab Köztársaság néven új országot alapítottak a nagy jóbarát Szovjetunió mintájára, amire persze elég sokan berágtak. 3 teljes évig fenn is állt ez a nagy, stabil ország, amíg Izrael egy kemény 6 napig tartó háborúban gyakorlatilag a szaharai homokba nem gyalázta. Innentől Egyiptom és Izrael finoman szólva ott tett egymásnak keresztbe, ahol csak tudott, mígnem - külső nyomásra - 1978-ban békét kötöttek Szadat elnök vezetésével. Ezzel elnökünk amúgy sem túl magas tetszési indexe a nílusi krokodil feneke alá süllyedt, olyannyira, hogy 1981-ben kilőtték mint az amerikaiak a Challangert. Ekkor került az elnöki székbe a mai napig is hatalmon lévő Mubarak.
Hozzávetőlegesen ennyit érdemes tudni Egyiptomról,legalábbis amit így gyorsba össze tudtam szedni. Remélem felkeltettem érdeklődéseteket
Kommentz